Att ta farväl av en älskad vän

Jag såg att hon började må sämre, hade svårt att komma upp från det hala golvet och smärtan att komma igång. Hennes huvud var klart och hon var fortfarande flockledaren i gruppen av 18 hundar. Jag hade bidén som en vattenskål till henne i badrummet på bottenvåningen, men alla andra hundarna gillade det också, kallt och friskt. Ibland kunde de stå på kö för att dricka men Tjojs passerade alla och de flyttade på sig, alltid lika magiskt.
 
Utomhus finns två trappsteg ned till gräset, ned gick det alltid galant men upp kunde hon få kämpa och ibland trillade hon. När är det tid att säga adjö till sin älskade vän? Varför kändes det så hemskt att stå i telefonen och be om en tid för avlivning? Rädslan var enorm, sorgen större och tyngre. Var det hennes ögon som sökte efter mina för att tala om att det var ok, eller var det för att tala om att det inte var ok? Tankarna förvirrade, kommunikationen försvann, osäkerheten blandades med säkerhet. Minnena haglade. Många läsare har kunnat följa Tjojs i mina böcker, läst om hennes upptåg och att hon var min och många andras mentor. Hon var oftast med på föredrag och tv-inspelningar eller radioprogram. Busade med fotografer för tidningar, men alltid allvarlig och försiktig runt barn. Hon älskade livet, badade, sprang och mediterade tillsammans med mig.
 
Jag minns när jag höll ett föredrag i Stockholm och hon var med. Plötsligt försvann hon och under tiden jag stod och pratade undrade jag och bad en stilla bön att hon inte hittade på hyss. Så ser jag en svart hund springa förbi, men vad var det som buktade ut från munnen? Kaffepaus var en mycket viktig ingrediens och alla gick till fikarummet när jag hör en av damerna utbrista: ”Var är alla kakorna?”  Vi vände oss alla om och stirrade på Tjojs, som tittade tillbaka på oss med oskyldiga ögon. Den natten stod vi på Valhallavägen, Tjojs med diarré och jag skällandes vid sidan om: ”Jag hoppas de kakorna var goda!”
 
Min fina vän, alltid glad, alltid förlåtande och accepterande. Du flög med mig till USA, vårt nya hem som jag lovade skulle bli det sista. När Olivia föddes lät du henne ligga ovanpå dig så jag kunde få ett fint foto på mina töser. Efter tre år i USA fick vi chans att flytta till Italien och jag lovade dig igen att här skulle det bli bra och massor av god pasta. Du var underbar mot Max när han föddes och accepterade och höll ordning på alla nya hundar som blev adopterade, alla 18 stycken.
 
Det är inte många goda vänner som ställer upp så mycket och håller samma positiva anda genom 14 år som du gjort. Det visar tydligt vad jag alltid säger, ni är små ”minibuddister” som har kommit mycket längre i er utveckling än vad jag har gjort.  Tjojs, ditt tålamod och kärlek har varit stor och vibrerar fortfarande, den kommer aldrig att slockna. Vi ses vid bron där regnbågen är någon gång i framtiden, där gräset är grönare och leken större än här på jorden. Jag älskar dig.
 
Mia Mattsson-Mercer

 
Skriv en kommentar
2010-08-01 23:12
tack fina ni for era kommentarer. Min drom eller mitt mal ar att oppna ett hospice for aldre hundar har i sodra Italien. Hall tassarna Kram
2010-08-01 19:23
Du verkar var en omtänksam matte som inte går och avlivar dina djur för snabbt utan låter de bli riktigt gamla och sjuka! allt för många är alldeles för snabba att avliva! Naturen ska ha sin gång så långt det är möjligt! Att avliva människor är verkligen att balansera på svärdseggen! Ingen ska behöva känna smärta så långt är det oki de ytterst få som behöver känna smärta går att ge sömnmedel så de sover djupt och då tar oftast naturen ut sin rätt! Människor som avilvar andra människor drabbas ofta av ångest förr eller senare! Ingen människa klarar av arr avliva sin medmänniska i långa loppet! Människor som saknarv anhöriga avlivas uta att kunna diskutera med anhöriga! Det sista gäller oftast utslagna och drogmissbrukare! Ställ dig frågan själv hur många liv du kan släcka som läkare utan att tvivla en sekund??? Nej tack jag vill känna mig trygg på sjukhuset och inte rädd att jag ska bäras ut därifrån i en kista!
Sanna
2010-08-01 18:46
Tänk att djur slipper lida. Tänk vad människor får kämpa för att bestämma att man inte vill längre. Jag har sagt mig själv sju gånger aldrig mera en ny hund efter att man sitter oss vätrinären och hunden har fått den lugnade sprutan. Men nu har jag den åttonde hunden hemma och den nionde på väg. Jag har en tanke att mina djur ska aldrig behöva lida när hund livet är slut då är det dags. Dom ska kunna springa och röra sig utan smärta det är min plikt som matte. Kram på dig
Carolina Celin
2010-07-19 11:07
har själv haft hundar och andra djur så jag vet hur sorgsen man känner sig. Men jag var med om en för mig ovanlig sak sist jag mediterade över vilka som var mina guider/skyddsänglar så kom den senaste hunden jag hade fram till mig mitt bland andra nära o kära på andra sidan. Jag känte hur tårarna kom på min kind.
Bella Äppelblom
2010-07-15 11:50
Oj, min vän, vad vackert du skriver. Det är så oehört svåra beslut när det gäller att bespara dom vi älskar för mycket smärta. Frågorna är många och var finns svaren? Hur vet man när det är dags? Kan man någonsin vara säker på att man gjort "rätt"?? Men att vara stark nog att ta beslutet, finnas där i sista stunden hos dom man älskar, det kallar jag kärlek. Många styrkekramar, Bella & co
Ditt namn:  
Din epost: (Visas ej)
Din hemsida:
Kommentar:  
Vår nätetikett
Anna-Lena siar
Anna-Lena hittar försvunna saker!
   
Har du blivit av med något värdefullt föremål eller har ditt husdjur kommit bort? Då kan du skriva till Anna-Lena som kan hitta försvunna saker. Har du tur så svarar hon på just din förfrågan. Klicka här!