Rosa kokboken II är gjord med tanke på att dra in pengar till cancerforskningen. Av de 219 kr som boken kostar, går 100 kr till kampen mot cancer! Här möter du två personer som valt att medverka i boken, samt författarinnan Anna som vet att bröstcancerdrabbade kvinnors berättelser hjälper andra!
När Tilde de Paula Eby fick frågan om att medverka i Rosa kokboken II tvekade hon inte. Genom arbetet som programledare för TV4:s ”Cancergalan” har hon mött så många som drabbats, hon vet hur viktigt det är med forskning – och att vi finns där för varandra.
Hur är det att arbeta som medium när varje prestation bedöms? Och hur känns det att som medium bära på ansvaret där varje ord får konsekvenser? Medierna Benny Rosenqvist och Jörgen Gustafsson är överens. Det är dags att mötas, bjuda in kärleken och dra nytta av varandras kunskaper – oavsett om man är medium eller inte.